Základní informace o městě

Poloha a rozloha, obyvatelstvo

Město Mladá Vožice se nachází na severovýchodním okraji Jihočeského kraje  v okrese Tábor v nadmořské výšce 453 m n. m. Zeměpisné souřadnice 49°31′59.51″ N, 14°48′30.97″ E.  Katastrální výměra je 31,58 km2, město je rozděleno na 8 katastrálních území, na kterých se nachází 15 místních částí :

V Mladé Vožici sídlí pověřený obecní úřad, město patří pod obecní úřad s rozšířenou působností v Táboře, je součástí mikroregionu Venkov. Tábor je od Mladé Vožice vzdálen 20 km. Přibližně stejná vzdálenost dělí město i od Pacova (kraj Vysočina) a Votic (Středočeský kraj).

Městem protéká Novoveský potok a řeka Blanice vlévající se u Českého Šternberka do Sázavy.

Mladovožicko se podobá zvlněné míse, jejíž okraje tvoří na západě od severu k jihu se táhnoucí pohoří Miličínské a na východě Holé vrchy. Severní část uzavírá Velký Blaník a jih je uzavřen Výlevy a Pohnáním. Na severu je nejvyšším vrchem Velký Blaník (638 m), na jihu zase Stojslavická Hůrka (686 m) a Vršce (694 m). V Miličínském pohoří je to Kalvárie (696 m) a nejvyšší vrch celho kraje Mezivratka (712 m). Uprostřed této krásné krajiny jako malá kupička ční bývalé Vožické hradiště, zvané Hrad (505 m).
Nachází se zde 50 větších rybníků, z nichž nejkrásnější jsou rybníky Blatnické. Mohutná lesnatá pásma se táhnou na východě od Blaníka k Chýnovu a na západě od Neustupova až k Miličínu. Za připomenutí stojí zalesněný vrch Beránek u Rašovic, na kterém byla pořádána v roce 1419 velká shromáždění husitského lidu.

https://mapy.cz

Ke dni 1. 1. 2017 v Mladé Vožici žilo 2 715 obyvatel, z toho 1 336 mužů a 1 379 žen, průměrný věk obyvatel činil 41,9 let. V posledních letech se počet obyvatel téměř nemění. K 31. 12. 2020 v Mladé Vožici žilo 2 709 obyvatel.

Budova radnice

Městský úřad Mladá Vožice se nachází na Žižkově náměstí, vchod ze dvora (je nutné projít z náměstí průjezdem). V budově úřadu je rovněž obřadní síň, kde se konají svatební obřady. Dále zde má svou kancelář Vožická majetková s. r. o. (správa městského vodovodu a kanalizace) a sídlí zde i pracoviště Úřadu práce (dávky pomoci v hmotné nouzi, dávky státní sociální podpory). Přímo z průjezdu je vchod do Infocentra a Památníku Mladovožicka.

Vybavenost:

pošta – Husovo náměstí

ZŠ a MŠ Mladá Vožice

– zdravotnické zařízení města – ul. Plaňková  –  2 praktičtí lékaři pro dospělé, praktický lékař pro děti, gynekologie, kožní lékař, ortoped, 2 stomatologové, rehabilitace, výjezdní místo ZZS. V budově je výtah.

výdejna léků – Husovo náměstí

obvodní oddělení Policie ČR – ul. Plaňková

– bankomaty – Žižkovo náměstí – nonstop provoz  – Česká spořitelna (na budově radnice), ČSOB + Poštovní spořitelna (na budově OD Jednota).

velkoprodejna FLOP TOP – Obránců míru

supermarket OD Jednota – Žižkovo náměstí

– další prodejny  a služby (kadeřnictví, masáže, autoopravny, sklenářství a rámování obrazů, atd.)

Římsko-katolická farnost

Dopravní obslužnost:

– autobusová linková doprava – dopravní terminál na Husově náměstí – vyhledání spojení

Stravování:

Ubytování: