.: Vyhledávaní
UbytováníPenzion Jižní ČechyCyklistika UbytováníUbytování samotaChata Česká KanadaTolstolobikStrmilovPřírodní park Česká KanadaKunžakJindřichův Hradec chataKomorníkBřeh chataChata Jižní Čechy
  .: Samospráva

Městská rada

složení
povodňová komise
přestupková komise
sbor pro občanské záležitosti

Zastupitelstvo

složení
finanční výbor
kontrolní výbor
osadní výbory
Rozpočet města
jednací řád
usnesení
usnesení archiv
volby

Vedení radnice

starosta
místostarosta

  .: Městský úřad

Odbory

finanční
sociální
stavební
matrika

Organizační řád

Vyhlášky a nařízení

Povinné informace

Informace dle zák. č. 106/1999 Sb.


Kontakty

Úřední deska

Formuláře


Stavební - Žádosti

Žádost o vyjádření k existenci sítí


Dokumenty

Vožičan

Plán rozvoje

Geoportál

Profil zadavatele

Czech POINT

Pečovatelská služba

Ztráty a nálezy

Veřejné zakázky malého rozsahu


  .: O městě

Historie
Památky
Významné osobnosti
Fotogalerie
Telefonní čísla
SBD Mladá Vožice

Památník Mladovožicka
Vydáno dne 31. 01. 2005 (7194 přečtení) 

PAMÁTNÍK MLADOVOŽICKA

 

Provozovatel: Město Mladá Vožice, Žižkovo nám. 80, 391 43 Mladá Vožice

 

Vedoucí: Jana Sapíková

 

Telefon: 381201921, fax: 381201920

 

Expozice: Žižkovo náměstí 80, Mladá Vožice

 

 

 

 

 

HISTORIE PAMÁTNÍKU

 

   V roce 1912 založil v Mladé Vožici prof. Václav Krch, rodák ze sousední obce Krchovy Lomné (nar. 27. září 1853), ze svých sbírek Městské národopisné muzeum, které později neslo jeho jméno.

   Václav Krch byl profesorem kreslení v kamenické sochařské škole v Hořicích v Podkrkonoší. Muzeum, které ve Vožici vzniklo, bylo umístěno v rodném domě českého historika prof. Augusta Sedláčka, na Žižkově náměstí. Podklady pro svoji sbírku sbíral profesor Krch celý svůj život až do smrti (14. dubna 1935 Mladá Vožice). Jednalo se o věci, které se mu podařilo nasbírat na Mladovožicku, různé nádobí, náčiní, nářadí, kroje, nábytek, písemnosti, knihy a fotografie.

   Během své existence se muzeum několikrát stěhovalo. Jeho poslední stanoviště je na Žižkově náměstí, v radnici, ve dvoře  nově vystavené budovy Městského úřadu, kde je od roku 1978. V těchto letech bylo také muzeum přejmenováno na Památník Mladovožicka, který je hlavně zaměřen na mladovožického rodáka, českého historika prof. Augusta Sedláčka a na zasloužilého umělce, akademického malíře Otu Bubeníčka, kterému Mladovožicko učarovalo a jenž se k tomuto kraji ve své tvorbě stále vracel.

   Památník je rozdělen na několik objektů. Je zde síň umění, pamětní síň Oty Bubeníčka a pamětní síň prof. Augusta Sedláčka.

   V síni umění jsou umístěny obrazy evropských malířů 17. až 19. století, obrazy a plastiky českých malířů a sochařů 2. poloviny 19. a 1. poloviny 20. století  a obrazy současných mladovožických malířů – amatérů.

   Některé obrazy pocházejí ze zámku, z rodinné galerie rodu Küenburgů. Většina obrazů a plastik ale pochází z pozůstalosti mladovožického rodáka, stavitele ing. Františka Novoveského, který většinu své galerie obrazů, plastik a knihovnu odkázal městu roku 1943. Další obrazy, které jsou v památníku umístěny, byly buď zakoupeny nebo darovány.

   Často zde bývají instalovány tematické výstavy regionální či národní se zaměřením na umění nebo průmysl.

   V pamětní síni Oty Bubeníčka jsou vystaveny jeho obrazy a obrazy jeho dcery Hedy Pekařové–Bubeníčkové. Jsou zde různé kresby, katalogy z výstav, osobní pohlednice a rodinné fotografie.

   Ota Bubeníček (nar. 31. října 1871 v Uhříněvsi u Prahy), patřil mezi naše nejpřednější impresionisty, byl posledním žákem krajináře Julia Mařáka, a tak není divu, že i on převážně ve svých dílech zobrazoval krajiny. Kromě kreslení se věnoval i loutkařině a byl jedním z prvních, kdo navrhoval a připravoval loutky pro začínající Československou televizi. Zemřel 10. září  1962 v Mladé Vožici, kde je také pochován na hřbitově u kostela sv. Mikuláše.   V pamětní síni českého historika prof. Augusta Sedláčka (nar. 28. srpna 1843 v Mladé Vožici) jsou instalovány věci které používal: nábytek, osobní potřeby, rodinné fotografie, diplomy a drobná soukromá korespondence. Jsou zde také některé knihy, které napsal. (Ostatní věci z jeho pozůstalosti jsou uloženy v Historickém ústavu v Praze.) Mezi jeho největší a nejhodnotnější dílo je bezesporu počítána 15dílná publikace Hrady, zámky a tvrze Království českého, na které pracoval neuvěřitelných 46 let. Z dalších knih lze vybrat Historický slovník místopisný Království českého, v němž je zaznamenána heraldika (erby), stragistika (pečetě), numismatika (mince) a diplomatika (listiny) naší země. Zemřel 15. ledna 1926 v Písku a pochován je na starém píseckém hřbitově u Nejsvětější Trojice.

   Kromě vzpomínek na prof. Sedláčka je část síně věnována památce Jana Jeníka z Bratřic (nar. 6. ledna 1756 na zámku v nedalekém Radvanově), prvního sběratele našich lidových písní. V jeho sbírce jsou také dokumenty o různých významných osobách a událostech v Čechách a výpisky ze starých kronik, které sepsal do knih, jež nazval Bohemika nebo Pamětihodna. Dnes jsou tyto knihy uloženy v knihovně národního muzea v Praze. Jan Jeník z Bratřic zemřel 26. srpna 1845 v Praze  a je pochován v hrobce Vratislavů z Mitrovic v Chotýšanech u Divišova na Vlašimsku.

   Kromě již uvedených sbírek se v této pamětní síní nachází také sbírka různého nádobí (skleněné, porcelánové, kameninové, cínové a měděné). Dále to jsou modely mladovožické obecné školy, místních masných a pekařských krámů, makety ručních husitských zbraní, zvony bývalých věžních hodin z kostela sv. Martina a cechovní pokladna.

 Počet komentářů: 3 | Doporučit e-mailem | Verze pro tisk

Projekt "Rozšíření sportovně-rekreační vybavenosti pro cestovní ruch na Mladovožicku“ je spolufinancován Evropskou unií.


Projekt "Revitalizace Žižkova náměstí Mladá Vožice, I. etapa"
je spolufinancován Evropskou unií.


Projekt „Rekonstrukce ČOV Mladá Vožice“
je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Celkové uznatelné náklady: 21 818 938 Kč
Dotace EU z OPŽP: 18 546 097 Kč (85 %)
Dotace SFŽP ČR: 1 090 946 Kč (5 %)
Příspěvek příjemce dotace: 2 181 895 Kč (10 %)


Projekt „ Kaple sv. Jana Nepomuckého, p.č. st.- parc.č. 1174/1, katastrální území Mladá Vožice“byl spolufinancován Jihočeským krajem, částka dotace 50 000 Kč.
  .: Kultura a sport

Program kina
Památník Mladovožicka
Hrad Šelmberk
Další kulturní akce
Cyklistický klub
Jezdecký klub
Klub českých turistů
Fotbalová utkání
Hokejová utkání
Další sportovní akce
Dobrovolní hasiči
Lyžařský areál
Běžkařské trasy

  .: Městské organizace

Základní škola
Mateřská škola
Kino
Městská knihovna
Památník Mladovožicka

  .: Kontakt
MÚ Mladá Vožice
Žižkovo náměstí 80
39143 Mladá Vožice

tel: +420 381201911
fax: +420 381201920
mail: mesto@mu-vozice.cz
IČ: 00252557
DIČ: CZ00252557

ID datové schránky: kpxbcqh


Úřední dny pracovišť
po, st 08.00 - 12.00
         12.30 - 17.00

  .: Zajímavé odkazy
Czech POINT
Komunitní plánování


www.mu-vozice.cz - vytvořeno pomocí phpRS
Články lze kopírovat jen se svolením autora
© 2004 MÚ Mladá Vožice